FELIETON NACZELNEGO: Najciekawsze auto Genewy 2015 ? Brabus 850 !

Przeżyliśmy jakoś galę oscarów, teraz czas na bardziej samochodowe emocje. Do targów motoryzacyjnych Genewie została jeszcze jakaś chwila, a producenci już pokazują na łamach różnych portali (również u Nas) zdjęcia aut, które będzie można zobaczyć w halach wystawowych tego pieknego miasta. To tam, na kilka dni skupi się cały motoryzacyjny świat - większość premier już "hula po necie". Pojawi się nowa Toyota Auris po liftingu - wyglada zacnie, będzie nowe Berlingo i chyba też Honda pokaże podrasowanego Civic'a. Aczkolwiek bez wątpienia oczy i uszy skupione zostaną na jednym z ciekawszych modeli tej imprezy - jego magia brzmi w liczbach, choć nazwa modelu przypomina legendę konkurencji z przed lat. Jest nim mocarny Brabus 850 6.0 Biturbo Coupe. Niemiecki sportowiec o ultra radykalnych poglądach na... wyprzedzanie. 

Bardzo dobrze że bazą do prac dla Brabusa stał się przepiękny Mercedes S63 Coupe 4MATIC - byliśmy na jego pokazie premierowym u jednego z dilerów Trójmiejskich Mercedesa (Tak, BMG Goworowski) . Doskonalenie wyglądu i osiągów tego auta trwało kilka miesięcy, ale trud bardzo opłacił się inzynierom Brabusa. Zdaniem niemieckiego tunera efektem jest stworzenie najmocniejszego i najszybszego czteronapędowego coupe na świecie! Muzyka dla moich i Waszych oczu i uszu... A pod tą piękną maską ?

Podobno 5,5-litrowa V-ósemka biturbo w pierwszej kolejności została dobrze rozwiercona, a wszyscy wiemy jak dobre wiertła robią Niemcy. Dzięki temu inżynierowie uzyskali pojemność 5,9 litra. Następnie Brabus zastosował większe turbosprężarki, kolektor wydechowy i ssący oraz zmodyfikował oprogramowanie jednostki. Po pełnej przemianie motor modelu 850 6.0 Biturbo Coupe dysponuje mocą na poziomie 850 koni mechanicznych. Nie ma lipy ! Stejka też nie ma.

Jeszcze bardziej imponująco wygląda moment obrotowy. Ten wynosi nominalnie 1450 Nm (starczy do wprawienia w ruch ziemskiej kuli), jednak dla dobra układu przeniesienia napędu został ograniczony do 1150 Nm. Czarne coupe przyspiesza jak opętane! Pierwsza setka pojawia się na liczniku już po 3,5 sekundy. Osiągnięcie prędkości dwukrotnie wyższej wymaga zaledwie 9,4 sekundy. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 350 km/h. OGRANICZONA ! (Sic!)

Aby Brabus 850 6.0 Biturbo Coupe już na pierwszy rzut oka mógł pokazać, że jest mocny i groźny, karoseria otrzymała agresywny body kit. Nowy zderzak z przodu ma większe wloty powietrza i wykończenia z włókna węglowego. Z tyłu pojawia się dużych rozmiarów dyfuzor i stylowy spojler. Uzupełnieniem są złote felgi aluminiowe o rozmiarze od 18 do 22 cali. W kabinie pasażerskiej nowością jest skóra pojawiająca się na fotelach, desce rozdzielczej oraz boczkach drzwi.

Orgia na kołach !

Tagi: