Klasyki

Historia TOYOTY na Pomorzu... czyli losy CARTER'a

W dzisiejszym odcinku "Północnego Bazaru" zaprezentujemy historie i losy firmy CARTER – przedstawiciela Toyoty na Pomorzu, który jeszcze przed stanem wojennym miał w ofercie Japońskie samochody. Pierwszy mały zakład mieścił się przy ulicy Dąbrowszczaków w Gdańsku. Od 1980 sprzedawano tam "kwadratowe" Toyoty Corolle KE70, wyposażone w benzynowe silniki 1.3 litra.

GALERIA: 50 lat klasycznych Jelczów "Ogórków"

Wielu pasażerów wspomina je z sentymentem, choć wcale nie były wygodne. 14 lutego minęło 50 lat od kiedy na drogi w Gdyni wyjechały dwa pierwsze autobusy Jelcz 272 Mex, nazywane - z powodu swojego kształtu - "ogórkami". Jelczańskie Zakłady Samochodowe rozpoczęły produkcję autobusu Jelcz 272 Mex w 1963 r. na podstawie licencji Skody 706 RTO. Czechosłowackie 6-cylindrowe silniki wysokoprężne o mocy 160 koni mechanicznych pozwalały "ogórkom" osiągać maksymalną prędkość 60 km/h.

Ocalić od zapomnienia POLONEZ'a JAMNIK'a ! - Apel FSO Pomorze

Okazuje się, że Polonez, mimo blisko 15 lat od zakończenia produkcji ciągle skrywa tajemnicę. Jedna z nich to 6 drzwiowy prototyp nazwany roboczo „Jamnik” z roku 1979. To jedyny egzemplarz stworzony przez ośrodek badawczy w Falenicy. Los jego nie jest znany, wiadomo, iż do początku lat 80-tych auto widywano w stolicy. Trafiło również na łamy tygodnika „Motor” – gdzie dość dokładnie zostało opisane. Niestety do naszych czasów prototyp nie przetrwał.

FELIETON NACZELNEGO: Samochodowy tłusty czwartek?

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka — w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Najpopularniejsze potrawy tego miniświęta „obżartuchów” to właśnie pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Nazywam się Bartłomiej Chruściński — więc możecie sobie wyobrazić, jak kiedyś byłem prześladowany w to święto, i to nie z powodu wagi.

Subskrybuj Klasyki