Co jakiś czas każdy kierowca zmuszony jest do zakupienia kolejnego aut. Bez względu na to, jak dobrze dbałoby się o posiadany aktualnie pojazd, prędzej czy później jego wiek, czy też ogólne zużycie sprawi, że jego dalsza eksploatacja stanie się niemożliwa. W takiej sytuacji powszechnie sięga się po auta z drugiej ręki, które są wyraźnie tańsze niż nowe. Co jednak ciekawe, bardzo często wielu kierowców woli nieco dopłacić do droższych samochodów, które mają gwarancję. Czy jest to słuszna droga?

Od czego trzeba zacząć zdobywanie informacji na temat samochodów z gwarancją? Na samym początku dobrze dowiedzieć się, jak ona w ogóle działa. Jak każdy wie, najczęściej gwarancję otrzymują samochody nowe. Producent gwarantuje, że określone elementy przez pewien czas będą działały bezawaryjnie, a jeśli mimo wszystko jakaś awaria się przydarzy, zostanie ona usunięta bezpłatnie. Jak to natomiast działa przy autach używanych? Jest to dodatkowa zachęta, aby kupić taki samochód właśnie od tego konkretnego sprzedawcy. Na rynku aut z drugiej ręki obecna jest ogromna ilość pojazdów, co powoduje, że sprzedaż jest utrudniona. Nic więc dziwnego, że sprzedawcy starają się, jak tylko mogą, aby uatrakcyjnić swoją ofertę.

Wiedzieć trzeba, że nie wszystkie samochody używane z salonu mają gwarancję. Przykładowo, jeśli zakupi się taki samochód do osoby prywatnej, nie ma co liczyć na taki dodatek. Gdzie zatem można kupić auto, które będzie miało dodatkową gwarancję? Samochody używane z gwarancją oferowane są przede wszystkim przez salony samochodowe, które oprócz nowych aut posiadają w ofercie także te z drugiej ręki. Otrzymują je od swoich klientów, którzy pozostawiają je w rozliczeniu podczas kupowania nowych samochodów.

Jak można bez trudu zauważyć, samochody, które sprzedawane są w salonach, są wyraźnie droższe niż te, które kupić można od osoby prywatnej. Z czego to wynika? Przede wszystkim są one w lepszym stanie technicznym, ponieważ przed odebraniem auta w rozliczeniu jest ono gruntownie sprawdzane. Drugim powodem, dla którego samochody używane z salonu mogą być droższe, jest właśnie gwarancja. Jest to bowiem dodatkowa usługa, za którą salon może ponieść pewien koszt. Jeśli udzieli on gwarancję, że samochód nie zepsuje się przez przykładowo rok, a w tym czasie wystąpi awaria, musi ją usunąć na własny koszt.

Wiedzieć trzeba, że cena konkretnego samochodu może się dość sporo wahać, w zależności od tego, jaki rodzaj gwarancji się wybierze. Wiedzieć bowiem trzeba, że salon samochodowy zaoferować ją może w kilku wariantach. Klasyczna, najtańsza gwarancja obejmuje bardzo ograniczony zakres części, które zostaną usunięte podczas awarii, a także krótki czas trwała takiego zabezpieczenia. Można oczywiście wykupić droższą gwarancję rozszerzoną, która nie tylko wydłuży czas ochrony, lecz dodatkowo obejmie większy zakres auta.

Co prawda cena dodatkowej gwarancji nie jest zbyt duża, lecz mimo wszystko trzeba za nią zapłacić często kilkaset złotych. Wiele osób zastanawia się, czy jest to opłacalne. Wiedzieć trzeba, że każde, nawet najlepsze używane auto obarczone jest pewnym ryzykiem, że wystąpią w nim awarie. Jeśli więc nie chce się ponosić naprawdę olbrzymich kosztów ich usuwania, warto dopłacić do kupowanego samochodu dodatkowe kilkaset złotych i przez pierwszy okres użytkowania auta mieć pewność, że nie poniesie się dużych kosztów naprawy.

About Author

Redakcja