Audi A5 to jeden z najpopularniejszych samochodów klasy średniej produkowanych przez niemieckiego potentata motoryzacji. Nic dziwnego, że pojazd sprzedaje się świetnie do dnia dzisiejszego. Często wybierany przez młode osoby samochód ceniony jest za sportową sylwetkę i niskie koszty utrzymania. Czy równie dobre są jego osiągi i jak wyglądają inne atuty Audi A5?

Dwie generacje świetnych silników 

W przypadku Audi A5 opinie mogą różnić się w zależności od generacji. Pierwsze modele powstawały już w 2007 roku, z kolei pięciodrzwiowa wersja sportback została wypuszczona dwa lata później. Z uwagi na cenę to właśnie one cieszą się największą popularnością u Polaków. Mniej chętnych jest na drugą generację, głównie z uwagi na stosunkowo młody wiek jak na samochody używane. Pierwsze modele powstawały w 2016 roku. 

Niezależnie od generacji kupujący mają do wyboru mnóstwo mało wadliwych silników. Do wyboru są zarówno wersje benzynowe, jak i diesla. Jaki silnik wydaje się najlepszy? Polacy wybierają raczej tradycyjne wersje tsfi, ale wynika to bardziej z przyzwyczajenia do konkretnego rodzaju energii. Najpopularniejsze na rynku są wersje 2.0 TSFICoraz 1.8 TSFI. Koszty ich eksploatacji mogą być wysokie, ale wiąże się to ze stosunkowo niską awaryjnością. 

Wyjątkowym silnikiem jest również silnik diesla 3.0 TDI. 204 konie mechaniczne robią wrażenie, jak również wysoki moment obrotowy na poziomie 500 Nm. W tym przypadku należy jednak uważać na usterki z napędem rozrządu. Jego wymiana to koszt aż 7 tysięcy złotych. Warto zapoznać się z historią serwisową, zanim dokona się zakupu. 

Wnętrze pojazdu i wygoda

Pierwsze co przyciąga nowych kierowców do Audi A5 jest wygląd pojazdu. Sportowa sylwetka z pewnością robi wrażenie (zwłaszcza w wersji coupe), ale nie gorsze jest wnętrze samochodu. Materiały z tworzyw sztucznych są bardzo starannie dobrane, zwłaszcza w okolicach deski rozdzielczej. Wysokiej jakości są także wykończenia wnęk czy schowków. W większości modelów występują ciemnie barwy, a kolorystyka dopasowana jest do akcesoriów dodatkowych. Można liczyć tutaj na klimatyzację, elektrycznie otwierane szyby czy skórzaną tapicerkę. Minusem może być mało ilość miejsca z tyłu w wersji dwudrzwiowej.

Usterki oraz awaryjność

W przypadku Audi A5 8T opinie mogą być różne z uwagi na pojawiające się usterki. Również w przypadku innych modeli auta. Wiele zależy od tego czy właściciel samochodu dobrze dbał o silnik i poszczególne części samochodu. W przypadku silników diesla bardzo częstym problemem jest napęd rozrządu, zwłaszcza przy wersji 2.0 TDI. Zdarzają się w nich też problemy z rozciągającym się łańcuchem rozrządu, analogicznie w silnikach TSFI. W ich przypadku dochodzi także do problemów z awariami czujników, co może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. 

Czy warto kupić używane Audi A5? 

Różnorodne opinie na temat Audi A5 biorą się z usterek. Kluczem do udanego zakupu jest najmniej awaryjny silnik. Wiele modeli tego samochodu co prawda imponuje osiągami, czyli wysoką ilością koni mechanicznych czy momentem obrotowym, ale w przypadku usterki koszt naprawy może wynieść kilka tysięcy złotych. Ceny Audi A5 są naprawdę różne, a wiele zależy od konkretnego rocznika. Zadbany samochód można kupić już nawet za 30 000 złotych. 

Najlepszą opcją jest kupienie wolnossącego benzyniaka. Co prawda będą kosztować większą ilość spalanego paliwa, ale na dłuższą metę zakup będzie opłacalny. Zwłaszcza z mniej pewnymi modelami samochodów z tych samych roczników. Cechują się też znacznie większymi przebiegami, co pozwoli na kilka lat dłuższej jazdy. 

About Author

Redakcja